Tiner çeşitleri ve tiner fiyatları konusunda endüstriyel kimya ürünleri alanında 2010 yılından günümüze başarıyla faaliyetlerini sürdüren DNC Kimya, tiner üretimi ve pazarlama alanında da siz değerli müşterilerimizin hizmetindedir. Üretimini yaptığımız kimya ürünlerini bireysel olarak satın alabileceğiniz gibi sektör faaliyetleriniz kapsamında toplu şekilde de satın alabilirsiniz. Kimyasal ürün konusunda son derece tecrübeli ve sektörün öncü kuruluşlarından olan DNC Kimya ile çalışmanın ayrıcalığını her daim hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Web sitemizde bulunan ürünleri inceleyip firmamızdan ücretsiz numune talebinde bulunabilirsiniz. Numuneniz kısa sürede adresinize gönderimi sağlanacaktır.

Selülozik tiner, adından da anlaşılacağı gibi selüloz bazlı olan boya ve vernik türlerinin inceltilmesi maksadıyla kullanılan bir tiner çeşididir. Söz konusu ürünler boyanın inceltilmesini sağladığı gibi çabuk kurumasına da destek olur. Bu nedenle bo...

Detay

Kokusuz tiner çeşitleri, tinerin kendine has kokusunun olmadığı tiner çeşitlerinin başında kokusuz tiner gelir. Normal şartlar altında tinerin rahatsız edici ve uzun süre solunması durumunda insan sağlığına zararlı etkisi vardır. Bu nedenle bir kısım...

Detay

Poliüretan tiner fiyatları ve çeşitleri, poliüretan bazlı tüm boya ve vernik sistemlerinin kullanılmasında poliüretan tinere ihtiyaç duyulur. Poliüretan vernik ve boyaların inceltilmesi maksadıyla tercih edilen söz konusu ürün, özel bir tiner çeşidid...

Detay

Sentetik tiner fiyatları ve çeşitleri konusunda, sentetik boya ve verniklerin inceltilmesi maksadıyla kullanılan ürünlerin başında sentetik tiner gelir. Diğer tiner çeşitlerinde olduğu gibi sentetik tiner türlerinde de en kaliteli ürünleri müşteriler...

Detay

Solvent bazlı tiner, solvent bazlı boya, astar ya da vernik sistemlerinin inceltilmesi için kullanılan bir tiner türüdür. Söz konusu ürünler boya üzerindeki talimat esaslarına göre kullanıldığı sürece çok etkin bir kullanım imkânı yaratmaktadır. İnce...

Detay

Akrilik tiner fiyatları ve çeşitleri konusunda, tüm akrilik bazlı astar, boya ve verniklerin viskozite esaslarına göre inceltilmesi için kullanılır. Bunun yanında yine aynı esaslarda boya ve vernik kalıntılarının temizlenme işlemi için de bahse konu ...

Detay

Rapid tiner çeşitleri arasında en yaygın kullanılan türlerden biri de rapid tinerdir. Söz konusu tiner, rapid boya ya da astar ürünlerinin inceltilmesi maksadıyla tercih edilir. Şeffaf ve sıvı özellikte olan bahse konu ürün, rapid boya ya da astar ma...

Detay

Tiner Nedir?

Tiner, İngilizce “thinner” kelimesinden türeyerek dilimize yerleşmiştir. İngilizce okunuşu tiner olduğundan dilimizde de bu şekilde telaffuz edilmiştir. Tiner çeşitleri, boya gibi ürünlerin yoğunluğunun azaltılmasında ya da boyanın çözünmesi istendiği durumlarda kullanılan kimyasal bir üründür. Bu nedenle boya sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve boyacılar, tinere aşinadır. Tiner fiyatları konusunda DNC Endüstriyel Kimya firmamızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tiner Ne İşe Yarar?

Tiner çeşitleri, öncelikle boyanın inceltilmesi, çözülmesi ya da temizlenmesinde kullanılan ve çözücü madde sınıfında nitelendirilen bir maddedir. Söz konusu ürün, boyanın her bir bölgeye eşit kıvamda uygulanması için boyacılara büyük kolaylık sağlar. Yeterli oranda inceltilen boya, uygulama yüzeyinde çok daha gösterişli duracak, aynı zamanda kalıcılığı da artacaktır. 
Boya sektörü için tiner tercihi yapacaksanız kullandığınız boya türüne uygun şekilde seçim yapmanız menfaatinize olacaktır. Boyanızla uyumlu bir tiner çeşidini seçtiğinizde boyanın yüzeyde çok daha düzgün şekilde durmasını sağladığınız gibi işlem de çok daha kolay şekilde icra edilecektir. Solvent bazlı boya çeşitlerini inceltmek için tiner kullanılırken solventsiz olan boyaların inceltilmesi için ise su kullanılır. 
Boyanın içerisine tiner katmadan önce boya kutusunun üzerinde bulunan talimatlar dikkatli şekilde okunmalı, talimat esaslarına göre uygun ölçüde tiner katkısı sağlanmalıdır. Tinerin gereğinden az ya da fazla katılması, boyadan istenen verimin elde edilmemesine neden olacaktır. Bu da boyayı daha zor uygulanır hale getirecektir. 
Tiner, yaygın olarak boyacılar tarafından tercih edilse de boya ve leke çıkarmada da son derece etkili bir üründür. Tinerle boya ya da leke çıkarma tabirini sıklıkla duymanız mümkündür. 
Selülozik tiner çeşitleri, boyanın çıkarılması için çok daha etkili olan bir tiner türüdür. Fakat söz konusu ürün, plastik yüzeylerde solma ya da eritme, elbiselerde ise sertleşme ya da renk değişikliği gibi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle tiner uygulaması yapmadan önce kumaşın görünmeyen yüzünde küçük bir uygulama yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Eğer sorunsuz bir uygulama olacağına kanaat getirirseniz, lekeli yüzeye tiner uygulaması yapabilirsiniz. Uygulama sonrasında ise yüzey sabunlu su uygulaması ile temizlenmeli ve ılık su ile yıkanmalıdır. 
Tinerin el ya da vücudun çeşitli yerlerine temas etmesi durumunda deri yüzeyinde kuruma, çatlama ya da yanma gibi durumlar oluşabilir. Bu tür durumlarla karşılaşılması durumunda temaslı deri derhal sabunlu su ile yıkanmalıdır. 

Tiner Nerelerde Kullanılır?

Tiner çeşitleri, yukarıda da değinildiği gibi tiner, boya işleri ve temizlik işlerinde kullanılan bir kimyasaldır. Genel anlamda selülozik tiner türleri, selüloz bazlı boya ya da verniklerin inceltilmesi maksadıyla kullanılan tiner çeşitlerindendir. Tiner çeşitleri arasında en etkili bileşime sahip olan da selülozik tinerdir. Ciltte de çeşitli tahriş edici etkiye sahip olan selülozik tinerin plastik ya da buna benzer malzemeyi erittiğine dahi şahit olabilirsiniz. Güçlü etkiye sahip olan selülozik tinerler teneke kutularda muhafaza edilir. Uçucu özelliği de olan söz konusu tiner kullanılırken kutunun ağzı her fırsatta kapalı tutulmalıdır. 
Yaygın olarak kullanılan tiner türlerinden biri de sentetik tinerlerdir. Söz konusu tiner çeşitleri de sentetik bazlı olan boya ya da verniklerin inceltilmesi maksadıyla kullanılır. Selülozik tinere nazaran daha az etkili bir yapıya sahip olan sentetik tiner, insan tenine ya da plastik malzemeye karşı daha az etkilidir. Bu nedenle söz konusu tiner, plastik şişelerde muhafaza edilir. Uçucu özelliği de daha az olan sentetik tiner, içeriğinde bulunan yağ nedeniyle kullanıldığı yüzeyde iz bırakmaz.  
Yaygın olarak kullanılan tiner çeşitlerinden biri de kokusuz tinerdir. Söz konusu tiner, solvent bazlı boyaların inceltilmesi maksadıyla kullanılır. Özellikle tinerin kokusundan rahatsız olan kişilerin bu tiner türünü kullanması tavsiye edilir. Yukarıda sayılan tiner çeşitlerinin hepsi, boya kalıntılarının ya da lekelerin çıkarılması için kullanılabilir. 

Tiner Nasıl Kullanılır?

Tiner çeşitleri, boyanın içine katılacaksa mutlaka boyanın özellikleri dikkate alınarak, belirli ölçüde kullanılmalıdır. Bunun için de kullanılacak olan boyanın kullanma talimatları dikkate alınmalıdır. Aynı şekilde tinerin boya kalıntılarını ya da lekeleri çıkarmak için kullanılmak istenmesi durumunda da belirlenen ölçüye riayet etmek gerekir. Kullanılacak ölçü, yüzeyde leke kalıntısı ya da zemin özelliklerine göre değişir. Bu nedenle gerekli araştırmaları yapmadan yüzeyde tiner uygulaması yapılmamalıdır.

Tiner Çeşitleri Nelerdir?


Firmamız bünyesinde ihtiyacınız olan tüm tiner çeşitleri satılmaktadır. Bunun yanında özellik arz eden karışımlar talep etmeniz durumunda da DNC Kimya olarak müşterilerimize gerekli desteği sağlıyoruz. Satışını yaptığımız tiner çeşitleri aşağıda belirtilmiştir. 

Rapid Tiner

Hava kurumalı ya da rapid boya ve astarların inceltilmesi maksadıyla kullanılan rapid tinerler yine bu malzemelerin temizlenmesi için de tercih edilebilir. Şeffaf olmasının yanında uçucu özelliğe de sahip olan bir tiner olan rapid tiner, vernik ürünlerinin inceltilmesi maksadıyla da kullanılabilir. 

Sentetik Tiner

Tiner türleri arasında yaygın olarak tercih edilen ürünlerden biri de sentetik tinerdir. Sentetik boya ve verniklerin inceltilmesi maksadıyla tercih edilen sentetik tiner, boya esnasında boyanın eşit şekilde yüzeye dağılması maksadıyla kullanılır. Sentetik tiner, yağlı özelliğe sahip olduğu için boyanın kuruma süresinin de uzun olmasına neden olur. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılması tavsiye edilmeyen sentetik tinerin kokusuz olanları da bulunmaktadır. Söz konusu tiner, temizlik maksadıyla da kullanılarak eşya ya da giyeceklerdeki lekelerin çıkarılmasına yardımcı olur. 
 

Selülozik Tiner

Selülozik vernik ya da boya türlerinin inceltilmesi maksadıyla selülozik tiner kullanılır. Daha uçucu olan ve içeriğinde yağ bulunmayan selülozik tiner, boyanın daha çabuk kurumasında da etkilidir. İçeriğinde bulunan malzemeler baz alınarak selülozik tinerin plastik kaplarda muhafaza edilmesi tavsiye edilmez. Selülozik tiner ile temizlik konusunda istedikleri verimi alan da çok fazla kullanıcı vardır.  Söz konusu ürünler teneke kutularda muhafaza edilmelidir. DNC Kimya olarak selülozik tiner 1 lt ölçülerindeki paketlerde satış yaptığımız gibi selülozik tiner 12 lt ürünlerimizi de satın alabilirsiniz. Selülozik tiner fiyat tarifemizi incelediğinizde bütçe dostu fiyatlarla ürün alışverişi yapabileceğinizi görebilirsiniz. 

Poliüretan Tiner

Adından da anlaşılacağı üzere poliüretan içeriğe sahip olan boya ya da verniklerin inceltilmesi için poliüretan tiner kullanılır. Aynı şekilde bu boya ve verniklerin neden olduğu kirliliğin yok edilmesi için de bu tiner çeşidi kullanılabilir. Poliüretan içeriğe sahip olan boya ve vernikler, 2-3 saat sonra kurur. Poliüretan tiner çeşitlerinden arzu edilen verimin alınması için boya ya da vernik malzemesine ideal oranda tatbik edilmesine ihtiyaç vardır. Söz konusu ürün kullanılacağı zaman ne eksik ne fazla şekilde uygulama yapılmalıdır. 

Akrilik Tiner

Akrilik özelliğe sahip olan vernik ya da boyaların son kat işlemlerinde boya ya da verniğin inceltilmesi için akrilik tiner kullanılır. Aynı şekilde söz konusu boya ya da vernik çeşitlerinin neden olduğu kirliliklerin yok edilmesi işleminde de bu tiner çeşidini kullanmanızda fayda vardır. Akrilik tiner, boyanın son derece berrak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu nedenle otomotiv sektöründe de söz konusu ürünün yaygın olarak kullanıldığını görebilirsiniz. 

Kokusuz Tiner

Tinerin kendine has, kimilerine göre rahatsız edici bir kokusu vardır. Gelişen teknoloji ve laboratuvar koşullarından istifade ile DNC Kimya olarak kokusuz tiner üretme imkân ve kabiliyetine de sahibiz. Özellikle tiner kokusundan etkilenen kişiler ve sektör görevlileri bu tiner türünü tercih ederek arzu ettikleri verimli kullanımı elde edebilirler. 

Solvent Bazlı Tiner

Solvent bazlı tiner, solvent bazlı boya ya da verniklerin inceltilmesi maksadıyla kullanılan ürünlerdir. Söz konusu ürünler aynı zamanda bahse konu vernik ya da boyaların temizlenmesi için de kullanılabilir. Gerekli ölçülerde kullandığınız sürece solvent bazlı tinerlerde yüksek verim elde edebilirsiniz. 

Endüstriyel Tiner Nedir?

Tiner, sanayi ve boya uygulamalarında yaygın olarak tercih edilen bir üründür. Söz konusu ürün genel anlamda endüstriyel tiner adıyla anılır. Söz konusu ürünler, boya ve verniklerin inceltilip yüzeyden temizlenme işlemi için çok ideal kullanım sağlamaktadır. Bu nedenle sanayi ve boya sektöründe en çok kullanılan malzemeler arasında endüstriyel tiner gelmektedir. 

Boya Sökücü Tiner Nedir?

Tinerin en büyük özelliklerinden biri de boya çıkarmasıdır. Söz konusu ürün, yüzeye bulaşan boya kalıntılarının ya da kıyafetlerdeki boya lekelerinin temizlenmesinde kullanılır.  Boya çıkaran tiner kapsamındaki ürünleri, kuru temizleme işletmesine sahip olan işletmecilerin dahi kullandığı gözükmektedir. Bunun yanında boya ya da vernik işlemi sonrasında yaşam alanlarınızın yüzey kısmında boya ya da vernik lekeleri gözükebilir. Bu kapsamda yüzey temizleyici tiner olarak uygun malzemeler kullanılabilir. 

Sentetik Tiner İle Selülozik Tiner Arasındaki Fark Nedir?

Tiner çeşitlerini tercih edeceğiniz zaman tiner çeşitlerinin özelliklerini bilerek seçim yapmanızda fayda vardır. Bu kapsamda sentetik tiner ile selülozik tiner çeşitleri birbirine karıştırılır. Bahse konu iki tiner çeşidi arasında ciddi farklar vardır. Bu kapsamda aşağıdaki farklıkları bilmenizde fayda vardır. 
•    Selülozik tiner, sentetik tinere nazaran çözücü özelliği daha fazla olan bir tiner çeşididir. 
•    Selülozik tinerin yüzeye zarar verme eğilimi daha fazladır. Sentetik tiner ise tahriş ve tahrip gücü daha düşük olan bir tiner çeşididir. 
•    Selülozik tiner, sentetik tinere nazaran çok daha uçucudur. 
•    Sentetik tiner, yağlı tiner olarak da adlandırılır. Bu nedenle boyanın kuruma süresi daha uzundur. 
•    Selülozik tinerin alev alma derecesi 38 derece iken sentetik tiner 42 derecede alev alır. 

Tiner Fiyatları Nedir?

Tiner fiyatları, tinerin içeriğinde kullanılan malzeme oranı, miktarı ve özelliklerine göre değişmektedir. Bu kapsamda en sağlıklı bilgiyi, tineri kullanım amacınızı da göz önünde bulundurarak DNC Kimya görevlilerinden alabilirsiniz. Web sitemizde yer alan irtibat numaralarından bize ulaştığınızda firma görevlilerimiz memnuniyetle sizlere yardımcı olacaklardır. 
Tiner litre fiyatı, tinerde kullanılan malzemeye göre değişir. Bu kapsamda fiyatlarda hammadde maliyetleri düşünülerek güncelleme yapılabilir. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi firmamızı arayarak da yapabilirsiniz. Satışını yaptığımız ürünlerin kalitesini test etmek maksadıyla ücretsiz numune talebinde de bulunabilirsiniz. Ürünlerin testini yaptıktan sonra asıl siparişinizi ürün kalitesinden emin olarak da verebilirsiniz. 

Tiner Zararları Var Mıdır?

Tiner, endüstriyel alanda son derece faydalı ve işlevsel bir ürün olmasının yanında bir kısım zararları da olan bir maddedir. Bu kapsamda tinerin zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz. 
•    Uzun süre solunması çeşitli solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. 
•    Cilde doğrudan temas etmesi durumunda cildi tahriş edici etkisi vardır. 
•    Ölçüsünde kullanılmadığı zaman boya ya da vernikten arzu edilen verim elde edilemez. 
•    Boya çıkarmak için tiner uygulamasında orantılı kullanıma dikkat edilmelidir. Dikkat edilmemesi durumunda yüzeyi tahrip etme etkisi söz konusu olabilir. 
•    Giyeceklerdeki yağ, boya benzeri lekeleri çıkarmak için kullanılan tinerin de ölçülü şekilde kullanılması gerekir. Diğer türlü kullanımda tiner kumaşa zarar verebilir. 

Tiner Nasıl Üretilir?

Tinerin üretilmesi, çoğunuzun bildiği gibi bir reaksiyon sonucunda üretilmez. Tiner, çeşitli solventlerin ve kimyasalların karıştırılması sonucunda üretilmektedir. Karışımın içerisinde bulunan çözücü çeşitleri ve bunların miktarı, üretilen tiner çeşidine göre farklılıklar gösterir. Örnek vermek gerekirse selülozik tinerin içeriğinde % 75 toulen, geri kalan % 25’lik kısımda ise diğer solvent çeşitleri yer almaktadır. Sentetik tinerin içeriğinde ise % 95 oranında beyaz ispirto, geri kalan % 5’lik kısım ise toulenden oluşmaktadır. Tiner, basit bir karışımdır. Fakat yanıcı özelliği yüksek olduğu için son derece güvenli tesislerde üretilmesi gerekir. 
DNC Kimya olarak güvenli altyapı tesislerine sahip laboratuvarlarda tiner üretimi yapıyoruz. Kullanılacak ortam ve sektörün özelliklerine göre her türlü tiner çeşidini istediğiniz miktarda imal ediyoruz. 

Tiner Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tiner, yanıcı ve cildi tahriş edici bir madde olduğu için kullanım esnasında bir kısım hususların bilinmesinde fayda vardır. Bu kapsamda aşağıdaki tavsiyelerimizi dikkate almanız önem arz etmektedir. 
•    Tiner kullanımı esnasındaki tüm süreçte eldiven ve maske kullanmanız gerekir. Bu sayede tiner, hiçbir şekilde cildinize temas etmeyecektir. 
•    Özellikle hamile ve çocuk yaşta olan kişilerin tiner uygulaması yapılan ortamlardan uzak tutulması gerekir. 
•    Yanıcı özelliği olan tinerin yanına ateşle yaklaşılmamalıdır. 
•    Tiner, kullanılacağı ortama göre ölçülü şekilde kullanılmalıdır. 
Bu başlığımızda yaygın olarak yapılan hatalardan birinden bahsetmek istiyoruz. Tiner kullanımında eldiven kullanmayan kişilerin doğal olarak eline boya bulaşmaktadır. Bulaşan boyanın yine tinerle çıkarılmaya çalışılması yaygın şekilde yapılan bir hatadır. Bu nedenle tüm tiner ve boya uygulamalarında eldiven kullanımına ihtiyaç vardır.  
Tiner almak istediğinizde kimya sektöründe kendini kanıtlamış, nitelikli firmaları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu kapsamda DNC Kimya’yı tercih ettiğinizde tüm taleplerinize en iyi şekilde karşılık verilecektir. Sektörde önemli bir yere sahip olan firmamız ile güvenli ve etkin tiner çeşitlerine sahip olabilirsiniz. Siz de web sitemizden ürünlerimizi inceleyebilir, bilgi almak istediğinizde irtibat numaralarımızdan firma görevlilerimize ulaşabilirsiniz.