Korozyon Önleyici Kimyasallar

Korozyon önleyici Kimyasallar, metalin kısa süreli korozyondan korunması maksadıyla kullanılan konsantre su bazlı kimyasal ürünlerdir. Korozyon önleyici kimyasallar, metalin havada bulunan karbon, oksijen gibi gazlar ile olan temasının kesilmesini sağlayarak pas (korozif) oluşumunun önüne geçerek metal yüzey işlem de kullanılan en önemli kimyasallardır. Pas (korozif) önleyici kimyasalın daha çok metal sanayinde yüzey işlemlerde kullanıldığı görülür. Metal sanayi alanında yapılan sızdırmazlık testlerinde de yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca kapalı, açık, ısıtma ve soğutma devre sistemlerininde oluşabilecek korozyonu önlemek amacı ile de korozyon önleyici kimyasallar kullanılmaktadır. Korozyon önleyici kimyasallar, metal işlem sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Söz konusu ürünler korozyon önleme sıvısı ya da anti-korozyon adıyla da satışa sunulabilir. Metal üzerinde koruyucu bir tabaka oluşmasını sağlayan ürün, metalin havada bulunan gazlar ile temasının kesilmesini sağlayarak metallerde oluşabilecek korozyonun yani paslanmanın önüne geçmektedir . Alınan bu tedbir ile metallerin oksitlenmesine karşı tam korunması sağlanmış olur. Metalin yüzey işlem aşamalarında malzemenin sadece fosfat kaplama ya da yağ alma işlemi ile paslanmaya karşı tam olarak korunması mümkün değildir. Eğer metalin günaşırı beklemesi söz konusu olacaksa metalin korozyon önleyici ürünlerle korunması gerekir.

Korozyon önleme kimyasalı ürünümüz Dncol 501 demir fosfat ve çinko fosfat kaplama işlemi sonrasında kullanılan koroyon önleme kimyasalıdır. Dncol 501 pas ve korozyona karşı tam bir koruma sağlar. Metallerde kısa sürede korozyon direncinin artırılmas...

Detay

Korozyon önleyici sıvı ürünümüz Dncol 502 metallerden yağ alma işlemleri sonrasında korozyon önleme sıvısı olarak mühendislerimizce geliştirilmiştir. Metallerin yüzeyinde koruyucu yağın yada metal işlem yağları temizlendikten sonra uygulama yapılan m...

Detay

Korozyon önleme ürünümüz Dncol 503 kapalı, açık ısıtma ve soğutma sistemlerinde metalleri kirece, pas ve korozyona karşı koruyan konsantre su bazlı korozyon önleme kimyasalıdır. Kapalı ve açık sistemlerde zamanla oluşan pas ve kororzyon oluşumunu eng...

Detay

Korozyon Önleyici Nedir?


Özellikle su içinde işlem gören metal parçaları korozyona karşı hassastır. Bu nedenle korozyon önleyici kimyasalların daha çok su içinde işlem gören parçalarda kullanılması gerekir. Örneğin radyatör, boru kondansatör ya da buna benzer ekipmanların su ile temas eden parçalarında pas önleyici kimyasalın kullanımına ihtiyaç vardır. Kimyasal, sızdırmazlık testlerinde kullanılan suya eklenir ve çözeltinin renk değişimi olmaksızın uzun süreli kullanımına imkân tanınabilir. 
Korozyon, metal içerikli bir malzemenin çevresel koşullardan kaynaklı olarak gerçekleşen reaksiyon sonucu bozulmasıdır. Metalin bulunduğu ortam, hava ile ne denli temas halinde olduğu, metalin yüzeyinde korozyon önleyici olup olmaması gibi etmenler bu bozulmanın süresini doğrudan etkiler. 
Tüm metal malzemelerin korozyona uğrama ihtimali vardır. Saf demir gibi malzemeler çabuk paslanır. Bunun yanında paslanmaz çelik ya da demir alaşımlı döküm malzemelerin korozyona uğrama süresi daha yavaştır. Bu nedenle demir ve çelik sanayinde bu malzemeler daha çok tercih edilir. 


Korozyon Önleyici Ne İşe Yarar?


Küçük metal grupları, asal metal olarak adlandırılmaktadır. Diğer metal türlerine göre söz konusu metaller daha az reaktif özelliktedir. Bu malzemelerin nadiren paslandığını görebilirsiniz. Söz konusu metal çeşitleri saf olarak doğada bulunan maddelerdir. Bu sebeple altın, gümüş, bakır, platin ya da paladyum gibi asal metaller son derece değerlidir. 
Korozyon önleyici kimyasalların kullanım esnasında yüzeyde film tabakası oluşturması söz konusu değildir. Bu nedenle yüzeyde leke görünümü ortaya çıkmaz. Metal pas önleyici kimyasalların yaygın olarak tercih edilmesinin önemli nedenlerinden biri de bu özelliğidir. 
Korozyon, metal yüzeyde istenmeyen durumlardan biridir. Yüzeyde meydana gelecek korozyon sonucunda malzemede belli başlı hasarların görülme durumu ortaya çıkar. Bu hasarlar belli durumlardan küçük çaplı olabileceği gibi bazen de geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir. Malzeme üzerinde yaşanan zararın en belirgin örneği malzemedeki kütle kaybıdır. Korozyona uğrayan cismin hacminde ve kütlesinde önemli oranda azalma meydana gelir. Ortaya çıkan zarar sonunda malzemenin görüntüsünde de ciddi kirlilik meydana gelir.  
Korozyon önleyici kimyasal kullanılarak yukarıdaki sorunların önüne geçebilirsiniz. Kullandığınız ideal bileşimdeki korozyona karşı etkili kimyasallar ile sorunun önüne pratik şekilde geçmeniz mümkündür. Siz de korozyon önleyici ihtiyacınız için DNC Kimya ile irtibata geçebilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünler kısa sürede adresinize gönderilecektir. DNC Kimya ile kaliteyi yaşayarak görebilirsiniz.