METACOAT 101

Çinko fosfat kaplama ürünümüz Metacoat 101 boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayan metal yüzey işlem kimyasalıdır. Çinko fosfat kaplama ürünümüz, demir fosfat gibi boyanın yüzeye tutunma kapasitesini artırarak yüzeyin korozyon direncini artırır. Demir fosfata göre en büyük farkı yüzeyde kristal yapı göstermesidir ki buda boyanın yüzeye tutunmasını 2-3 kat daha artırır. Çinko fosfat öncesinde aktivasyon kullanılması durumunda bu kristal yapı daha düzenli hale gelerek yüzeyde daha homojen bir yapı oluşturur. Kullanım durumuna göre 60 derece ile 85 derece arasında sıcaklıkta kullanılır. Metacoat 101 çinko fosfat banyo kurulumu boya altı için %3-5 Aralığında iken bu değer koruyucu kalın çinko fosfat’ da ve soğuk çekme fosfat’ da %10-15 aralığındadır. Banyoda kalma süresi prosese göre değişse de ortalama 5-15 dakika arasındadır. Metalin sertliğine ve uygulamadaki yerine göre rengi gri ile koyu gri arasında olup, kalın çinko fosfatta çok daha koyu gri elde edilir. Çinko fosfat boya altı, soğuk çekme ve kalın fosfat uygulamalarında kullanılır. Boya altı çinko fosfat: 1,5- 4 g/m2 Soğuk çekme çinko fosfat: 6-15 g/m2 Kalın çinko fosfat 10-35 g/m2 kaplama ağırlığına sahiptir. Metacoat 101 çinko fosfat kaplama banyoları toplam asit noktası, serbest asit noktası ve hızlandırıcı noktasına bakılarak ilaveler gerçekleştirilir. DNC endüstriyel kimya 2010 yılında kurulmuş metal yüzey işlem kimyasalları üretip, fosfat kaplama proseslerinde kullanmak isteyen firmalara süresiz teknik destek sağlamaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için bizleri arayarak mühendislerimizden gerekli teknik bilgileri alabilirsiniz.

Çinko Fosfat Kaplama Uygulamasının Faydaları

-Yüzeye boya tutunmasını arttırır.
-Boya tabakasının darbe direncini arttırır.
-Boya tabakasının elastikiyetini arttırır.
-Yüzeyin korozyon direncini arttırır , korozyon direnci demir fosfata göre daha yüksektir
-Çinko  fosfat uygulamasında yüzeyde metal ile boya arasında kalan kristalli bir fosfat tabakası oluşur.

Koruyucu Çinko Fosfat Kaplamanın Önemi

Koruyucu çinko fosfat kaplama 10-15 gr/m2 ve bazen de daha yüksek ağırlıklı kaba taneli çinko fosfat tabakaları günümüzde, antikorozif yağlar, emülsiyonlar ve vakslarla beraber kullanılır. Bu fosfat tabakaları gözenekli ve pütürlü olduklarından, çalışılan maddenin yüzeyinde, daha büyük miktarda antikorozif madde tutulur. Dolayısı ile koruyucu etkilerini uzun süre sürdürebilirler.     
Yüksek yüzey ağırlıklı çinko fosfat tabakaları, parçaların soğuk şekillendirilmelerinde, yağlama maddesinin taşıyıcı tabakası olarak kullanılırlar. Örnegin, boru çekme, tel çekme ve soğuk presle şekil vermede olduğu gibi.

Boya Öncesi Çinko Fosfat Kaplamanın Önemi

Yüzey ağırlıkları 1-3 gr/m² olan   ince ve küçük kristalli çinko fosfat tabakaları bugün özellikle son boyamanın ön hazırlığında kullanılırlar. Örneğin, daldırma, elektro daldırma boya, el veya otomatik makine ile normal püskürtme toz boya tabakalarına v.s. mükemmel bir boya tutucu zemin meydana getirirler ve korozyondan korunmayı önemli şekilde arttırırlar ve en yaygın otomobil ve ev aletleri sanayinde kullanılırlar.

Ürün Ambalaj Miktarları

DNC Kimya Ambalaj Miktarları
DNC Endüstriyel Kimya

Benzer Ürünler