DNCOL 20-01

Asidik yağ alma ürünümüz Dncol 20-01 demir, çelik, alüminyum, galvaniz gibi metallerin banyo hatlarının en başında kullanılması uygundur. Dncol 20-01 asidik yağ alma kimyasalımız sıcak olarak daldırma yöntemi ile kullanılır. Demir ve çelik parçalarının yağ alma ve iş temizliği işlemi için kullanılır. Dncol 20-01 asidik yağ alma ürünümüz asit banyolarının öncesinde ön aşındırma işleminin gerçekleşmesinde etkilidir. İşlem gören malzemelerin herhangi bir durulama olmadan asit banyolarına geçmesi mümkündür. Metallerde bulunan yağın oranına göre % 4,5-10 arası konsantrasyon aralığında kullanımı uygundur. Siz de malzemelerin fosfatlama işleminde uygulanan yağ alma işleminde etkili olan bir kimyasala ihtiyaç duyuyorsanız bu ürünümüzü prosesinize dahil etmek için mühendislerimizden gerekli bilgileri alabilirsiniz

Asidik Yağ Alma Nedir?


Asidik yağ alma, metal yağ, pas, kir alma proses çeşitleri arasında önemli bir yere sahip uygulamalardan biridir. Asidik karakterli konsantre su bazlı kimyasal maddelerden formalize edilen asidik yağ alma kimyasalları, metalin yüzeyinden yağ, pas ve tufal alma işlemlerinin aynı anda yapılması için proseslerde tercih edilir. Özellikle demir, çelik, gibi metal parçaların temizlenme işleminde asidik yağ alma uygulaması prosese dahil edilir.

Asidik yağ alma banyoları sıcak ya da soğuk şekilde proseste çalışma kabiliyetlerine sahiptir. Fakat sıcak banyo oluşturulması durumunda yağ ve pas alma süreci daha kısa sürede sonuca ulaşacaktır. Banyonun içeriğinde inhibitör ve asit, yüzey aktif malzemeler, emülgatör gibi maddeler kullanılır. Kullanılan kimyasallar asidik karakterde olduğu için banyo ekipmanlarının paslanmaz ya da PP olmasına dikkat edilmelidir. Demir fosfat, çinko fosfat ya da mangan fosfat işlemlerinden önce, ön işlem kapsamında asidik yağ alma kimyasalları kullanılabilir.

Asidik Yağ Pas Alma İşlemi Nasıl Yapılır?


Asidik yağ alma işleminde kullanılan kimyasalların konsantrasyonu metalin üzerindeki yağ ve pas durumuna göre değişir. Bu oran genel olarak % 5-20 arasında değişir. Konsantrasyon oranını metalin yüzeyindeki pas ve yağ kalıntısı belirler. Yüksek konsatrasyonlarda yapılan asidik yağ, pas alma işlemi zamana yansır. Aynı derecede paslı, yağlı metalleri %5 su ile seyreltilerek kurulan banyolarda 30 dk. sonuç alıyorsak %20 ile kurulan asidik yağ, pas alma banyosu 'nda ise 5 dk. sonuç almamız mümkündür. Banyo konsantrasyonu düştükçe işlem süresi de artacaktır. Her ne kadar sıcaklık gerekmese bile proseslerde sıcaklık reaksiyon hızını artırır.

Metal yağ, pas alma proseslerinde dikkate alınması gereken çok önemli 3 parametre vardır. Bunlar toplam asit, konsantrasyon ve süredir. Banyo konsantrasyonunun düşmesi demek, işlem hızının da azalması demektir. Bu nedenle konsantrasyonu artırmak için ekleme yapılabilir. Özellikle çelik ya da demir gibi parçaların aşınma yapmasının engellenmesi için kimyasal içindeki inhibitör artırılabilir. Asit inhibitörünün etkisi ile metalin üzerinde bulunan pas ve tufal alınacak, aşınma en aza inecektir. Bu sayede banyonun ömrü de uzayacaktır. Alüminyum malzemelerde ise bir miktar aşınma istendiğinden asit inhibitörünün bulunmasına gerek yoktur.

Ürün Ambalaj Miktarları

DNC Kimya Ambalaj Miktarları
DNC Endüstriyel Kimya

Benzer Ürünler