DNCOL 1003

Nötral yağ alma kimyasalı ürünümüz metal sanayinde yaygın olarak kullanılan bir yağ alma ürünüdür. pH ölçeğinde 6 ile 8 arasındadır. Ne alkali ne asidik yapıda olmamasından dolayı nötr olarak kabul edilmektedir. Nötral yağ alma kimyasalı alüminyum galvaniz gibi hassas yüzeyler dahil tüm yüzeylerde güvenle kullanımı uygundur. Dncol 1003 nötral yağ alma ürünümüz alüminyum yüzeylerde kararma yapmaz. Vaks temizliği için de bu ürünün kullanımından istenen etki elde edilebilir. Temizlik işleminin zorluğu dikkate alınarak yüksek sıcaklıkta ve konsantrasyon oranında uygulanabilir. Fabrikaların üretim bölümleri ya da bakım ve onarım alanlarında yapılan temizlik için bu ürün kullanılır. Püskürtme, daldırma, silme yöntemi ya da elle fırçalama uygulaması, ürünün kullanılma metotları için uygundur.

Alüminyum Daldırma Alkali Nötral Yağ Alma Kimyasalı Olarak Kullanılır mı?


Nötral alkali yağ alma kimyasal ürünümüz alüminyum yüzeylerdeki zorlu yağ ve kirlerin çıkarılmasında son derece etkili olan bu ürün genellikle daldırma yöntemi ile kullanılır. Alüminyum malzemenin kararmasına neden olmaz. Nötral yağ alma ürünü pirinç ya da bakır gibi malzemelerin alkali yağ alma işleminde kullanımı uygundur. %3-5 konsantrasyonda kullanımı uygun olan kimyasalın 60-70 derece sıcaklıkta kullanımı tercih edilir. Bunun yanında uygulama süresi için 5-8 dakikalık süre yeterli olacaktır. Siz de sektör faaliyetlerinizde kullanmak için etkili bir kimyasal ihtiyacınız için DNC Kimya ile iletişime geçerek bu ürünü satın alabilirsiniz. 

Nötral Yağ Alma Kimyasalı

Nötral yağ alma kimyasalı, kimya sektörünün yaygın olarak kullanılan kimyasal türlerinden biridir. Yüzey işlem aşamalarından olan yağ alma işleminin sağlıklı şekilde yapılmasını sağlayan söz konusu kimyasalı DNC Endüstriyel Kimya aracılığıyla güvenle satın alabilirsiniz. 
Günümüzde sıvı formda kullanılan maddeler üç farklı yapıda olabilir. Bunlar asidik, bazik ya da nötr yapıdadır. Bu durum maddenin PH oranına göre belirlenir. Sıvı maddenin PH aralığı 1 ila 14 aralığında sayısal bir değerdir. PH oranı 7'den düşük olan sıvı maddeler asidiktir. Tam tersi durumda, yani PH oranının 7'den büyük olması durumunda maddenin asidik ya da alkali olması söz konusudur. PH oranının 7 olması durumunda ise madde nötrdür. Nötral yağ alma kimyasalı da adından anlaşıldığı üzere ne asidik ne de baziktir. Yani söz konusu kimyasal nötr yapıdadır. 
Sektör faaliyetlerine uygun şekilde üretilen kimyasal ürünler belirli kirlilik durumuna göre asidik bileşimde üretilir. Örneğin fırın temizleyici kimyasala ihtiyaç duyuluyorsa satın alınacak kimyasalın güçlü alkali yapıda formülize edilmesi gerekir. Alkali bir çözelti niteliğinde olan kimyasallar, fırında oluşan zorlu kirleri çözmede çok etkilidir. Bunun yanında temizlik sektöründe kullanılan tuvalet temizleyici kimyasalların da asidik yapıda olmasına ihtiyaç duyulur.  

PH'ın Düşük Veya Yüksek Olması Güvenlik Açısından Ne İfade Eder? 

Nötral yağ alma kimyasalı nasıl ki yaygın olarak kullanılan bir kimyasalsa PH oranı düşük ya da yüksek kimyasalların da kullanıldığı birçok sektör alanı vardır. Kullanılan kimyasalların güvenlik açısından da değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Öncelikle güvenliğin göreceli bir kavram olduğu bilinmelidir. Temizleyici kimyasalın kullanımından kaynaklı olan akut toksisite, insanların uzun süre kimyasala maruz kalması durumunda sağlığa zararlı etkisinin olduğunu gösterir. 
PH seviyesi yüksek olan asidik formdaki kimyasal maddelerin yutulması, solunması ya da ciltle temas etmesi durumunda insan sağlığına zarar verme ihtimali yüksektir. Bunun yanında asidik kimyasalların cilde temas etmesi durumunda ciddi yanıklar söz konusu olabilir.  İnsan vücudunun PH oranı nötüre yakın olduğundan (yaklaşık 7,4) nötral yağ alma kimyasalının cilde temas etme durumunda da tahriş söz konusu olabilir. Kimyasal kullanımında alacağınız basit önlemlerle bu olumsuzluğun önüne geçebilirsiniz. 
Piyasadan temin edebileceğiniz tüm kimyasal ürünlerin etiketlerinde ürünün göreceli güvenliğini gösteren resimlerinin bulunması zorunludur. Bu resimlerde (piktogram) yer alan simgelerin üçü insan sağlığına zararlı olduğu yönünde yapılan ikazlardır. Bir adet simge ise uzun vadeli sağlıkla ilgili olan ikazlardır. 

Çok Yüksek ve Çok Düşük PH Temizleyicilerin Özelliği Nedir?

Maddenin PH oranının çok yüksek olması durumunda insan sağlığı için endişeli durumlar söz konusu olabilir. Çok yüksek ya da çok düşük PH oranına sahip olan temizleyicilerin kimyasal üzerinde yazılı olan talimatlar baz alınarak kullanılması gerekir. Söz konusu kimyasallar cilde temas ettiğinde deri yüzeye zarar vermekle kalmaz. Aynı zamanda kullanılan zeminde aşındırma sağladığı gibi toksik dumanlara da neden olabilir. Bu tür durumlarla söz konusu maddelerin metal yüzeyde kullanılması durumunda çok karşılaşılır. 
PH'ı 2'nin altında olan ve oldukça asidik yapıya sahip olan kimyasallar aşındırıcı olabilir. Bu maddeler temas ettiği malzemeleri tahriş edebilir ya da buna benzer zararlar verebilir. PH oranı 12 ve üzerinde olan yüksek düzeyde alkali kimyasallar ise aşındırıcı olabildiği gibi malzemenin yanmasına da neden olabilir. 
Yüksek oranda asidik kimyasal ya da alkali kimyasal kullanımında ortaya çıkan dumanlar HVAC hava kanalları ile taşınabilir. Bu sayede kullanıcının ya da ortamda bulunan diğer kişilerin kimyasaldan etkilenmesinin de önüne geçilebilir.  

Nötral Yağ Alma Kimyasalının Avantajları Nedir?

Asidik ve bazik kimyasalların kullanımı ile ilgili duyulan güvenlik endişesi kullanıcıyı nötral yağ alma kimyasalı kullanmaya itebilir. Söz konusu ürünlerin yüzeye ya da insan sağlığına zarar verme ihtimali çok daha düşüktür. Bunun yanında nötral yağ alma kimyasallarının çevreye zarar verme durumu da daha azdır. 
Nötral yağ alma kimyasalı kullanmak çok daha güvenli olsa da temizlik kabiliyetinin ne denli güçlü olduğu sektör faaliyetlerine göre değerlendirilmelidir. Sektör faaliyetlerinizde etkiden ziyade güvenliği ön planda tutuyorsanız bu ürünleri tercih etmeniz çok daha mantıklı bir seçim olabilir. 
DNC Kimya olarak sizlere her daim en kaliteli ve ideal bileşimde kimyasal ürünler sunuyoruz. Siz de üstün kaliteli yağ alma, yağ sökücü kimyasal ürünlerle tanışmak için web sitemizde bulunan irtibat numaralarından bize ulaşabilirsiniz.
 

Ürün Ambalaj Miktarları

DNC Kimya Ambalaj Miktarları
DNC Endüstriyel Kimya

Benzer Ürünler